Rok 2024 sa blíži ku koncu, a tak je o to bližšie siedmy ročník obľúbeného showcase festivalu a konferencie SHARPE 2025. Ďalšia vlna zverejnených mien, ktoré vystúpia na Sharpe, predstavuje nové hudobné projekty stálic alternatívnej domácej scény, ako aj multižánrových inovátorov a inovátoriek z rôznych častí Európy. Festival a konferencia každoročne prinášajú viac ako 60 vystúpení na siedmich pódiách a množstvo diskusných panelov s odborníkmi z hudobného priemyslu. Bude tomu tak aj v roku 2025, a návštevníctvo sa môže tešiť na pestrú zmes žánrov.
Booking mieri do všetkých svetových strán
V zahraničí sa neustále objavuje množstvo zaujímavých hudobných projektov na vzostupe. Pre SHARPE 2025 bookeri festivalu najnovšie vybrali umelcov z Írska, Švédska, Slovinska a Poľska. Predstaví sa rapperka Celaviedmai z Galway, ktorá v súčasnosti výrazne formuje írsku hudobnú scénu. V tvorbe je jej blízky hip-hop, afrobeat a tanečná hudba, ale vydáva aj skladby, ktoré sa vymykajú žánrovému škatuľkovaniu a fascinujú viacjazyčnými textami v angličtine, francúzštine a írčine, čím si umelkyňa ctí svoje korene z Pobrežia Slonoviny. Jej živé vystúpenia sú dynamické, extravagantné a vedia rozhýbať publikum.
Ďalšími umelcami, ktorí postupne prerástli svoju miestnu scénu, je švédska kapela The Family Men z Göteborgu. Na Sharpe prinesú mimoriadne hlučnú šou s nadmerným množstvom gitarových efektov, rinčiacimi perkusiami, horúčkovými VHS projekciami v pozadí a frontmanom kapely, ktorý spieva uprostred davu. Hudbu The Family Men je náročné jednoznačne definovať, isté ale je, že repertoár tejto kapely je surový a bez filtrov.
Vystúpi aj post-punková/indie-rocková kapela Lelee z Ľubľany, ktorá je symbolom medzikultúrnej spolupráce balkánskych hudobníkov. Speváčka a basgitaristka Jelena Rusjan pochádza zo Srbska, gitarista a spevák Damjan Manevski z Macedónska a bubeník Leon Stoilković zo Slovinska. Od svojho vzniku v roku 2020 sa vypracovali na výrazný hlas regionálnej alternatívnej scény. Skladby Lelee majú drive, sú melodické, plné chytľavých refrénov a nostalgie za hudbou juhoslovanskej new wave z 80. rokov.
Na siedmom ročníku Sharpe so vystúpi aj varšavský hudobný producent Krenz, ktorý čerpá inšpiráciu zo žánrov ako jungle, breakcore, illbient a dubstep. Vo svojich jedinečných hudobných projektoch často spolupracuje aj s rappermi, čo jeho tvorbe dodáva výrazný hip-hopový vibe. Vystupoval na festivaloch ako Unsound, Tauron Nowa Muzyka a Up To Date a netrpezlivo očakávame, aký set predvedie na Sharpe 2025.
Nové projekty z domácej alternatívnej scény
Aktuálne na slovenskej scéne vzniká množstvo hudobných projektov, ktoré sú transformáciou doterajšej tvorby alebo návratom k niekdajšej hudobnej produkcii v novom prevedení. Medzi nimi sú novinky od Kristie Kardio, Viktora Oriho a Alten Kompoten, ako aj projekt Plantasia, ktoré zaznejú na Sharpe 2025. Kristie Kardio je známa najmä ako DJ-ka rave scény, ktorá istý čas účinkovala aj ako klávesáčka a speváčka v kapele Shallov. S touto kapelou sa v roku 2024 predstavila aj na slovinskom festivale MENT. Najnovšie koprodukovala a vydala svoj debutový sólový projekt spievaných skladieb, ktorý odštartovala skladbou „I LOVE“.
Ďalším známym menom z lokálnej alternatívnej scény, ktoré vystúpi na Sharpe 2025, je Viktor Ori, ktorý sa stal hlavnou kreatívnou a producentskou silou kapely Shallov. Pod vlastným menom a autorstvom vydal debutový sólový album LEPŠIE NEBOLO NIKDY DOBRE NEBUDE. Album reflektuje ponurosť súčasného sveta a prináša vyjadrenia, ktoré sú subjektívne aj generačné, no vždy úprimné. Po prvýkrát sa v jeho hudbe objavujú slovenské texty.
“Album sme nahrávali s mojim bratom Dušanom Orim na base a Antonínom Kropáčkom na bicích, okrem toho sa tam objavuje veľa zaujímavých spoluprác – Adam Dragun z kapely Berlin Manson, experimentálna pesničkárka Adela Mede, producent Dominik Suchý, ale aj Kristína Smetanová (Kriss Krim) na klavíri a vokálne Kristie Kardio. Album vznikal od jari do jesene 2024 v spolupráci s Jakubom Hríbikom a Jakubom Spiszakom z PULP studio, ktorý album tiež mixovali a koprodukovali. Nachádza sa na ňom 10 skladieb, a už teraz predstavuje najvážnejší projekt, na akom som doteraz pracoval. Album uzatvára cover skladby Biely deň od Kataríny Málikovej, ktorá o albume povedala, že je Postalgiinou sestrou. To pre mňa veľa znamená, keďže jej Postalgia ma pri tvorbe veľmi zasiahla aj ovplyvnila,” uvádza Viktor Ori.
Návrat na scénu zažíva kapela dvoch súrodencov Natálie a Mateja Chrenových – Alten Kompoten. V minulosti, vo veku 10 a 16 rokov, nahrali vo svojej detskej izbe tri albumy. Ich hudobné improvizácie sa dokonca dostali do rotácie Rádia_FM, do reklamy na Hašlerky a muzikológ Slávo Krekovič zaradil každý z ich albumov do svojich ročných výberov slovenskej experimentálnej hudby. Po dlhej prestávke sú späť pod vedením dnes už 26-ročného Mateja, ktorý založil novú kapelu s Erikom Ždiľom (bicie, Krstní Otcovia, Digästorcie), Jánom Simanom (gitara, Digästorcie) a Lukášom Obermajerom (basa, Zátišie). Kapela pokračuje v koncertovaní a dokončovaní nevydaných piesní z pôvodnej tvorby Alten Kompoten, ktorí na Sharpe vystúpia po prvýkrát.
„Alten mi asi najviac nostalgicky pripomína politický underground socializmu pred rokom 1989. Ich absurdné, no naivné texty a minimalistické, takmer detské kompozície – v podaní skutočne šikovných hudobníkov – vytvárajú pútavú koláž nápadov a nepočutých zvukov, ktoré sršia čistou radosťou hranie a tvorenie. Takto by mohli znieť Bez ladu a skladu, Maťkovia či Ali Ibn Rachid v roku 2024”, opisuje kapelu Renat Khallo pre hudba.sk.
S hudbou pre rastliny a pre všetkých, ktorí ich milujú, príde na Sharpe projekt Plantasia. Album Mother Earth’s Plantasia od Morta Garsona z roku 1976 mal pri svojom prvom vydaní veľmi limitovanú distribúciu – zákazníci ho dostávali ako darček pri nákupe vo vybraných obchodoch s rastlinami a matracmi. Dnes je tento album kultovou klasikou elektronickej hudby. Kristína Smetanová a Haimoni Balgavá ho prepísali do notového záznamu a odpremiérovali v zostave štyroch klaviristov na festivale Pohoda. Spolu s Haimoni, Petrom Kunzom a Martinom Majlom Štefánikom odohrajú skladby na štyroch syntetizátoroch.
Sharpe ako kultúrny zážitok aj vzdelávacia platforma
SHARPE nie je len hudobný a spoločenský zážitok, ale aj vzdelávacia platforma, podporujúca medzinárodnú spoluprácu a cirkuláciu slovenskej nezávislej hudby. Šiesty ročník v apríli 2024 prinesie pestrý hudobný a edukačný zážitok s umelcami a rečníkmi z rôznych častí sveta.
Zvýhodnené Early bird vstupenky v predaji na https://sharpe.sk/tickets/
Foto a vizuálne podklady k umelcom a umelkyniam
Novinky a viac informácii: sharpe.sk
FB udalosť: https://www.facebook.com/events/544240091535392
Sociálne siete
Instagram: https://www.instagram.com/sharpefestival/
Facebook: https://www.facebook.com/sharpefestival
Spotify: https://spoti.fi/3Qy6x5G
YouTube: https://www.youtube.com/@sharpefestival5569
zdroj: Linda Durkáčová